Duża grupa pracownicza polskich pracowników w Niemczech
W Niemczech, w roli opiekunki osób w sędziwym wieku, funkcjonuje około tysiąca Polek. Wiele z nich swój pobyt określa mianem męczarni, a nasze rodaczki zgłaszające chęć do wyjazdu ? rynkiem niewolnic. Jak to jest naprawdę? W jakich warunkach muszą pracować? Czy są w tej pracy szanowane i doceniane? Co tak naprawdę tam przeżywają? Przytoczone historie na pewno Was zadziwią. Niestety, nie będzie to miłe zaskoczenie.

Dawniej wyjeżdżało się z Polski, aby uniknąć represji lub z powodu różnic politycznych. Teraz powodem naszych wyjazdów Polaków za granicę jest chęć lepszego zarobku. W Polsce nie można jej tak prosto znaleźć, jak w Unii Europejskiej. A na dodatek, każda inna praca zarobkowa w Unii Europejskiej, jest o wiele lepiej opłacana. Problem ten dotyka osób w różnym wieku, również tych przed emeryturą, które często w wyniku bankructwa firmy zostają bez posady, na których pracowały całe swoje dorosłe życie. Są więc zmuszone szukać jej za granicą.

W Niemczech statystycznie już co czwarta osoba osiągnęła sześćdziesiąty rok życia. To ta sytuacja jest właściwie głównym powodem zapotrzebowania na pracowników, które mogłyby podjąć pracę jako opiekunka osób starszych. Polki coraz liczniej decydują się na podróże w poszukiwaniu pracy w charakterze opiekunek w Niemczech.

Na forach www emocje sięgają zenitu. Ludzie skarżą się, prześcigając w przytaczaniu coraz to bardziej zapierających dech w piersiach anegdot na temat podjętej tam pracy. Co gorsze, polskie opiekunki, które planują wyjazd do Niemiec, często nie mają pojęcia, gdzie i do kogo trafią. A przypadki bywają różne.
Duża grupa pracownicza polskich pracowników w Niemczech
Menu